Dobrovolné spoření na důchod
pro správné rozhodnutí
Důchody a penze - spoření, investice, informace

Do penze bez vděku: důchody žen v České republice

Do penze bez vděku: důchody žen v České republice

Současný důchodový systém byl původně vystavěn podle modelu mužské pracovní dráhy – nepřerušované pracovní aktivity od ukončení přípravy na povolání až do důchodového věku. Zpravidla se jednalo o práci pro jednoho zaměstnavatele se vzestupnou pracovní dráhou a se zvyšujícími se příjmy v průběhu let. Ženské pracovní dráhy jsou však jiné. Ženy mnohem častěji přerušují pracovní aktivitu z důvodu péče o děti, případně o další závislé osoby. Ženy také o něco častěji zažívají období nezaměstnanosti, případně pracují v různých nestandardních režimech, které jim nezakládají nárok na důchod. Častěji nežli muži pracují na částečný úvazek. Své pracovní dráhy přizpůsobují reálné i očekávané povinnosti primárního pečovatelství.

Do penze bez vděku: důchody žen v České republice

Veřejná přednáška a diskuze / Týden vědy a techniky

Datum a čas konání: 12. 11. 2014 v 18:00

Místo konání: Americké centrum Praha, Tržiště 13, Praha 1

Web akce: zenyaveda.cz 

Registrujte se na akci na stránkách Týdne vědy a techniky zde.

Občerstvení zajištěno, vstup volný.

Potvrdit účast, pozvat přátele a diskutovat k tématu můžete na Facebook eventu zde.

Tyto rozdílné pracovní dráhy žen a mužů vedou k rozdílným důchodovým podmínkám, které navíc prohlubují genderové nerovnosti ve společnosti. Jinak řečeno, užší navázání důchodů na příjmy z placeného zaměstnání vede k upozadění významu neplacené práce, kterou odvádějí ve většině případů zejména ženy, a k reprodukci znevýhodnění v důchodovém systému.

Důležitým hlediskem v oblasti důchodů je také skutečnost, že se pohybujeme velice těsně kolem hranice chudoby. Jakékoliv snižování důchodů by tak zejména v případě nejnižších důchodů (jejichž příjemkyněmi jsou zejména ženy) znamenalo pád těchto lidí do chudoby.

Leží skutečně řešení těchto otázek na důchodovém systému? Jak s problémem souvisí nastavení politiky sociální, rodinné či politiky zaměstnanosti? Vyřeší situaci potenciální reforma, která spočívá v rozdělení penze mezi manžele? Přijďte o tématu diskutovat s našimi hosty! Na přednášku Vás zve Národní kontaktní centrum - ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR.

Pozvání do diskuze přijali:

  • Mgr. Radka Dudová, Ph.D., Sociologický ústav AV ČR
  • Mgr. Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí
  • Mgr. Linda Sokačová, Alternativa 50+, o. p. s.
  • doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D., Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů
  • prof. Ing. Jaroslav Vostatek, CSc., Vysoká škola finanční a správní

Kontakt: Simona Pecková, simona.peckova@soc.cas.cz
Organizátor: Národní kontaktní centrum – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR

 

TIP: Počítačka bankovek nebo počítačka mincí od společnosti Albacon Systems Vám usnadní rychle a snadno spočítat velký obnost peněz.

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x