Dobrovolné spoření na důchod
pro správné rozhodnutí
Spoření na důchod, úvěry

Zajistěte si klidné stáří

Zajistěte si klidné stáří

Pokud jako většina dalších rozumných občanů chcete zažít klidnější stáří, měli byste si ještě do letoška stihnout uzavřít svůj penzijní fond, ideálně typ staré a výhodné smlouvy. Pro ty, kdo už ho mají, máme pár důležitých informací, které se ho dotknou od prvního dne roku 2013.

Starý název „penzijní připojištění“ od 1. 1. 2013 zanikne a získá nový název „penzijní fondy“. Jak se to dotkne těch, co smlouvu o dobrovolném penzijním spoření uzavřenou již mají?

Přechod smlouvy k jiné výhodnější pojišťovně

Ten byl možný jednou za 5 let zadarmo a v případě častějšího přecházení za poplatek 800 Kč. Tento přechod již nemůžete uskutečnit nikdy. Od nového roku se totiž všechny smlouvy převádí na nový tarif, nehledě na to, jakou smlouvu jste v minulosti podepsali. Pokud byste ale přece jen chtěli k jiné pojišťovně, přejít můžete. Musíte to ale stihnout do prvních dvou měsíců od uzavření nové smlouvy. Pokud to nestihnete, musíte svou smlouvu zrušit, tím přijdete o veškeré státní příspěvky do té doby získané a následně si musíte u vámi zvolené společnosti založit smlouvu novou.

Záporná garance

U starých smluv penzijního připojištění, stát zaručoval zápornou garanci vkladů. Laicky to znamená, že jste nikdy nemohli prodělat. U nových smluv už toto neplatí a co víc, pokud umřete dřív, než si stihnete vyčerpat veškeré naspořené peníze, vaše úspory propadnou státu. U starého typu připojištění peníze spadly do pozůstalosti a byly po částkách vyplaceny rodině. Jednalo se o tzv. pozůstalostní penzi. Pokud si stihnete ještě do začátku roku 2013 založit typ staré smlouvy, pak máte možnost zvolit si tzv. „odmyšlenou osobu“. To znamená, že si sami zvolíte, komu svůj fond odkážete v případě vašeho úmrtí. U nových typů smluv (2013) již toto nebude možné. 

Výplata peněz

Do roku 2012 lze po patnácti letech vybrat z penzijního spoření 50% celkové částky, která na účtu je, to znamená i s příspěvky. Od roku 2013 již nebude možné z penzijního fondu jakkoliv čerpat do té doby, než navršíte důchodu.

Státní příspěvek

Pokud jste si spořili částku 100 Kč, měli jste do tohoto roku nárok na minimální státní příspěvek 50 Kč. Od roku 2013 čekají nemalé změny i tuto oblast spoření. Abyste dosáhli na minimální státní příspěvek u nových smluv, musíte měsíčně vložit do fondu minimálně 300 Kč a tím získáte příspěvek v hodnotě 90 Kč. Nejvyšší příspěvek můžete získat vkladem 1000 Kč, a to 230 Kč.

 

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe